Område B4
Parcelhusgrundene med udsigt til søen i Bellinge Fælled etape 4, del 2 (B4)
Grundene udbydes forud for byggemodningen af området for at give køberne god tid til at arbejde med grundene.
Odense Kommune har med denne fremgangsmåde forsøgt at give køber tid til at foretage nærmere undersøgelser af grunden og byggeri herpå inden overtagelsesdagen. Alle undersøgelser der foretages frem til overtagelsesdagen, sker for købers egen regning og risiko.
Geotekniske undersøgelser af grundene kan tidligst foretages fra overtagelsesdagen og ca. 30 dage frem.
I henhold til lokalplanen (bilag 3) må der i delområde B4 (Solvognen 35-55) bygges i op til to etager, dog maksimalt en etage ud mod vejen. Maksimal facadehøjde mod vej på 3,5 meter, og maksimale facadehøjde mod landskabet/haven på 6,5 m. Bebyggelsesprocenten af boligbebyggelse må ikke overstige 30 %.
Terrænregulering i delområde B4, hvor der er op til 5 m ind på grunden fra vejen, må ske en terrænregulering på + 0,5 m. Terrænspring skal optages i soklen.
Øvrig terrænregulering er på +/-0,25 m. Se lokalplanens bestemmelse punkt 10.8
Tage må udføres med en taghældning på op til 45 grader.
Der skal etableres hæk eller levende hegn som adskillelse mellem boligenheder/matrikler og som afgrænsning af haver, dog kan der mod vej/boliggade etableres anden beplantning. Fast rækværk, plankeværk eller lignende må ikke etableres. Overkørsler til den enkelte ejendom må maksimalt have en bredde på 5 meter.
Lokalplan 6-1034 afsnit 7.6 og 7.10 muliggør ikke tagbeklædning af betontagsten.
Det er dog ikke intentionen for området, at betontagsten er udelukket for åben-lav bebyggelse (parcelhus).
Ønskes tagbeklædning med betontagsten, skal der søges herom i byggeansøgningen, hvor der efterfølgende vil givet dispensation til anvendelse af disse.
Håndtering af regnvand er vigtigt, når du bygger hus på Bellinge Fælled. Vi opfordrer derfor til, at du som køber læser og forholder dig til, hvordan regnvand skal håndteres. Der henvises til bilag 10 og bilag 11.
Læs hele lokalplanen (bilag 3) igennem, for at få alle bestemmelserne med.
OBS: købsaftalens punkt 14.2 er tilføjet pr. 15.10.2024
Bellinge Fælled kvarteret
Bellinge Fælled er den første bæredygtige udstykning i Odense. Det betyder, at der under hele opbygningen af området bliver passet lidt bedre på naturen og tænkt lidt mere over det liv, der skal leves i kvarteret. Fx bliver der ikke lagt store kloakrør til regnvand. I stedet laves vejene med en belægning, der lader regnvandet passere ned til grundvandet. Og når det for alvor regner, bliver det overskydende regnvand ledt ud i områdets mange små og store søer. Dem kan man i øvrigt også fiske eller soppe i om sommeren. Hele området er fyldt med rekreative områder, naturlegepladser og skøn natur. Bellinge Fælled er et trygt og godt sted at vokse op, og i modsætning til mange andre boligområder er der mulighed for at bygge bæredygtige boliger med jordvarme, solvarme eller græs på taget.
Bolig
I modsætning til andre boligområder er der ikke så mange regler til byggeriet på Bellinge Fælled. Du bestemmer selv, om den fx skal have fjernvarme, jordvarme, solvarme eller græs på taget. Der er etableret fjernvarmenet i området, og de enkelte grunde er gjort klar til tilslutning af fjernvarme. Der kan læses om fjernvarme på https://www.fjernvarmefyn.dk/overvejer-du-fjernvarme/overblik.
Grunde oversigt
Udstykningsområde Område B4
Yderligere information
Salg af parcelhusgrunde
Mail: miawe@odense.dk
Tlf.: 2381 6335
Salg af Erhvervsjord og servicearealer
Mail: mivla@odense.dk
Tlf.: 6551 2659
Fakta om udstykningen
- Der bor ca. 5.900 indbyggere i Bellinge
- Der er både folkeskole, friskole og privatskole i Bellinge
- Der er bare 11 km. ind til Odense City
- Der er massere af forskellige sportsklubber i Bellinge
- Der er mange naturområder at gå tur i, både med og uden sin hund